User login

Northern Monthly Meeting 2019 Appointments

 

NMM Appointments for 2019 (as at February 2019)

 
           

Committee Title

Appointment Title

Appointee

Start Date

Years

End Date

           

Monthly Meeting Clerking Committee

Clerk

Jim Flewitt

1-Nov-2018

3

31-Oct-2021

 

Clerk

Heather Denny

1-Mar-2019

3

28-Feb-2022

 

Clerking Support

Judith Wishart

1-Nov-2018

3

31-Oct-2021

   

Vacancy

 

3

 
           

Standing Committee

 

Jim Flewitt

1-Nov-2018

3

31-Oct-2021

   

Heather Denny

1-Mar-2019

3

28-Feb-2022

           
 

Treasurer

Vacancy

     
           

Pastoral & Spritiual Care Committee

Mt Eden

Robert Howell

1-Jan-2016

3

1-Jan-2019

 

Mt Eden

Jan Aubrey

1-Jan-2016

3

1-Jan-2019

 

North Shore

Jan Judson

1-Jan-2017

3

2-Jan-2020

 

Mt Eden

Rick Kooperberg

1-Jan-2013

3

2-Jan-2016

 

Mt Eden

Barbara McArdle

1-Jan-2013

3

2-Jan-2016

 

Bay of Islands

Jane Banfield

1-Jan-2014

3

1-Jan-2017

 

Bay of Islands

Valerie Dickson

1-Jan-2015

3

1-Jan-2018

 

Mt Eden

Catherine Penny

1-Jan-2018

3

2-Jan-2021

 

Mt Eden

Jenny Searle

1-Jan-2018

3

2-Jan-2021

   

Vacancy

 

3

 
           

Nominations Committee

 

Stephen McKernon

1-Jan-2017

3

2-Jan-2020

   

Moira McLennan

1-Jan-2017

3

2-Jan-2020

   

Vacancy

     
   

Vacancy

     
           
 

Brenda Meadows Fund Administrator

Rick Kooperberg

1-Jan-2014

3

1-Jan-2017

           

Outreach Committee

Posters

Dot Austin

1-Jan-2013

1

2-Jan-2014

   

Vacancy

 

1

 
   

Vacancy

 

1

 
   

Vacancy

 

1

 
 

Website Liaison (quaker.org.nz)

Vacancy

 

1

 
           

Centre & Premises Committee

 

Vacancy

1-Jan-2017

1

1-Jan-2018

   

Gary Russell

1-Jan-2014

1

1-Jan-2015

   

Jack Woodward

1-Jan-2014

1

1-Jan-2015

   

Claire Gregory

1-Jan-2017

1

1-Jan-2018

   

Barbara McArdle

1-Jan-2017

1

1-Jan-2018

   

Pauline Franklin

1-Jan-2019

1

1-Jan-2020

 

Ex-Officio

Mt Eden Resident Friends

     
           

Waiheke Friends House Committee

 

Sue Stover

 

1

 
   

Ben Watts

 

1

 
   

Rob Vaassen

 

1

 
   

Arnold Kellerman

1-Jan-2016

1

31-Dec-2016

           
 

Archivist

Raewyn Kealey

1-Jan-2014

1

1-Jan-2015

           
 

Membership Clerk

Linley Gregory

1-Jan-2016

3

1-Jan-2019

           

MM Newsletter Committee

Newsletter Production

Heather Denny

1-Jan-2018

3

1-Jan-2021

 

Dispatch

Mary Alexander

 

3

 
 

Dispatch

Vacancy

 

3

 
 

Copying, labels and email distribution

Rick Kooperberg

1-Jan-2014

3

1-Jan-2017

           
 

ANZ Friends Newsletter Correspondent

Heather Denny

     
           
 

Registering Officer

Judith Wishart

1-Jan-2015

3

1-Jan-2018

           
 

Safety and Respect Contact Friend

Chris Free

1-Jan-2017

3

2-Jan-2020

 

Safety and Respect Contact Friend

Steve Reid

1-Jan-2013

3

2-Jan-2016

           

Representatives

Whanganui Educational Settlement Trust (WEST) Representative

Jan Aubrey

1-Jan-2018

3

31-Dec-2020

 

Christian World Service Representative

Barbara Kellerman

1-Jan-2018

3

1-Jan-2021

 

Child Poverty Action Group Representative

Shirley Freeman

 

3

 
 

National Council of Women Representative

Vacancy

 

3

 
 

PARS Representative

John Gordon

1-Jan-2016

3

1-Jan-2019

 

Living Wage Representative

Gary Russell

1-Jan-2018

3

1-Jan-2021

 

 

Auckland / Northland Regional Ecumenical Tertiary Chaplaincy Trust Board Representative

Alan Graham/ Priscilla Lowry

 

3

 
 

Charities Commission Officer

Jim Flewitt

1-Nov-2018

3

31-Oct-2021

 

Charities Commission Officer

Margaret Blakeley

1-Mar-2019

3

28-Feb-2022

Building Strengthening Committee

Clerk

John Gordon

1-Nov-2018

3

31-Oct-2021

   

Jack Woodward

1-Nov-2018

3

31-Oct-2021

   

Yazdi Khambatta

1-Nov-2018

3

31-Oct-2021

   

Emma Smith

1-Nov-2018

3

31-Oct-2021

   

Vacancy

1-Nov-2018

3

31-Oct-2021 

 

Groups: